Únor 2018

Smutný víkend

Před 27 minutami | The Lazy Cat |  • O mě
Moji milí návštěvníci,
tenhle víkend je pro mě hodně těžký, 15.2. by měla moje milovaná babička, co vloni zemřela, svátek, včera 24.2. by měla narozeniny a navíc je to přesně rok, co jsme u ní byli s rodinou na poslední její oslavě narozenin. Zemřela 31.3.2017 a hrozně moc nám všem chybí. Navíc do toho všeho je ještě přítel nemocný a na mě to dneska přes noc dolehlo také. Cítím se jako přejetá parní válcem, nic se mi nechce, jen ležet a odpočívat, ale mám doma moc práce - vyprat prádlo, pověsit, udělat jídlo, poklidit, dát se dohromady do zítřejší práce, zorganizovat si příští týden a spoustu dalších drobných věcí. Ale do ničeho z toho se mi nechce a už vůbec se mi nechce ven na nákup, protože jsou momentálně u nás -4 stupně a tak tohle všechno dohromady nesu hodně těžce, jsem psychicky i fyzicky tak nějak nalomená a unavená. A ani únik do knih mi nepomůže.
Včera večer jsem se pustila do Zahrady kouzel, kterou jsem měla už kousek rozečtenou, ale než jsem se stihla pořádně začíst, začala jsem usínat a nebylo to ani nijak pozdě (kolem půl 11), což je na sobotu hodně brzy. Prospala jsem se, ale ráno se vzbudila s oteklým nosem i krkem a s bolestí všeho. Bohužel není možné, abych se zítra v práci omluvila a nepřišla, takže to budu muset ještě do čtvrtka vydržet (pátek mám školení). Budu se snažit dodržet přísun článků, co nejlépe zvládnu, ale recenze zatím nebude - mám rozečtenou jen Zahradu kouzel a ani na tu nemám pořádně čas (a momentálně ani chuť a sílu). Ale slibuji, že připravím co nejvíc nápadů, které zatím mám.
Přeji vám všem krásný zbytek neděle, hodně odpočinku a hlavně, žádné bacily ani nemoci.
Vaše nachcípaná a unavená LazyŠárka Mrkající

Konfucius - citát

Pátek v 17:02 | The Lazy Cat |  • O knihách
"Slova knih nás vždy vzruší, důležité však je, aby nás změnila."
Konfucius


Konfucius byl čínský filozof, sociální politik a státník. Jeho morální filozofie vycházela z úcty k tradici a harmonii a z pokory. V návaznosti na Konfuciovo učení se rozvíjí konfucianismus, který výrazně zasáhl do dějin náboženství východní Asie.

Aristokratka na koni - Evžen Boček

Pátek v 14:16 | The Lazy Cat |  • Přečteno - recenze
Už včera jsem vás navnadila na Instagramu, tak plním, co jsem slíbila. Večer jsem dočetla poslední díl Aristokratky a překvapivě chvílemi předčitala i příteli, co seděl vedle mě a moc jsme se nasmáli.

V první řadě chci říct, že je určitě dobré, že jsem mezi čtením jednotlivých dílů dělala přestávky - přibližně 2 týdny a mezitím si přečetla i jiné knihy. To mi pomohlo v tom, že mě to nepřestalo bavit a bavily mě všechny díly stejně.

Aritstokratka na koni je třetí pokračování deníku aristokratky Marie Kostkové, která se se svou aristokratickou rodinou a pracovníky na zámku - správcem Josefem, kuchařkou a uklízečkou paní Tichou, zahradníkem, kterého nikdo nenazve jinak než pan Spock, manažerkou Miladou a Mariinou "guvernantkou" Deniskou, snaží přilákal na Kostku turisty a tím si vydělat alespoň na normální živobytí. Milada přichází s několika nápady, jak přitáhnout turisty senzacemi, jednou z nich je Mariina údajná smrt, na kterou se chystá a podpoří jí i tím, že jí pořídí rakev. Deníkové záznamy Marie obsahují nejen popisy úžasných, senzačních a víceméně jen vtipných příhod a událostí. Během děje se svým zásahem projeví v Mariiných zápiscích i vévoda Max, hrabě Schwarzenberg, princezna Diana, Helenka Vondráčková a mnoho dalších osobností. Konec není úplně určitý, takže předpokoládám, že by mohlo být jednou pokračování.


Po pauze jsem se na další přihody Marie Kostkové moc těšila. Jak se bude vyvíjet příběh z jejího života a zda najde či nenajde klid po vzorů svých jmenovkyň? Od začátku do konce jsem se pobavila, kniha má necelých 170 stran a čte se neskutečně rychle bohužel. Je to stejně čtivé jako předchozí díly a o zvraty není nouze, stejně tak o vtopné situace a popisy událostí, u kterých se nejde nesmát. Styl psaní je také jednoduchý, velmi příjemný a čtivý, překypuje humorem a je psán s úžasnou nadsázkou a ironií a přitom lehce - nic nuceného. Klasická oddechovka s jednoduchým dějem i zápletkou, bez násilí či složitého přemýšlení. Jsem moc ráda a vzhledem k tomu, jak tento díl končil, doufám v brzké pokračování.


Anotace
Mladá aristokratka Marie Kostková z Kostky opět řeší nezáviděníhodné problémy. "Nejchudší zámek v Čechách" zůstává věrný svému označení, a tak tu hraběcí rodinka ani personál rozhodně nemají ustláno na růžích. Místo davů návštěvníků se na zámku kupí neproplacené faktury za vodu a hrozí, že záhy bude největší atrakcí každodenní koupel obyvatel zámku v kašně s dešťovkou. Chce to nějaký nápad… Projekt nazvaný Aristokratka před smrtí se zdá být skvělým řešením. Smrt přitáhne senzacechtivé turisty, bulvární tisk jim udělá reklamu… a budou mít vyhráno. Jenomže všechno je opět jinak - projekt Aristokratka před smrtí je mrtvý. A zabil ho kníže Schwarzenberg. Nikdy ale není tak zle, aby nemohlo být hůř. O tom nás s nevyčerpatelnou dávkou humoru přesvědčuje pokračování úspěšných knih Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu.

Aristokratka na koni

Moje hodnocení: Nemohu hodnotit jinak, než předchozí díly, jelikož je rozhodně srovnatelný s první i druhým dílem. Moc se mi kniha líbila a určitě a s radostí doporučuji. Je to super oddychovka pro chvíle, kdy nechcete nijak složitý děj ani téma, chcete si jen oddychnout a pořádně se od plic zasmát. Rozhodně 5 hvězdiček Usmívající se


Arthur C. Clarke - citát

Čtvrtek v 18:27 | The Lazy Cat |  • O životě
"Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede."
Arthur C. Clarke


Sir Arthur Charles Clarke byl britský autor science fiction a vynálezce, nejvíce známý svým románem 2001: Vesmírná odysea. Společně s Robertem Heinleinem a Isaacem Asimovem byli nazýváni "Velkou trojkou science fiction".

Letci s Davidovou hvězdou - M. Haplerin, A. Lapidot - BAZAR knih

Čtvrtek v 16:33 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Autentické vzpomínky izraelských letců Merava Halperina a Aharona Lapidota na válečné konflikty v 50. - 70. letech dvacátého století mezi židovským státem Izraelem a arabskými státy Egyptem, Jordánskem a Sýrií. Kniha je s bohatou obrazovou přílohou. Paperbackové vydání, v dobrém stavu.
75 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Další Within Temptation

Čtvrtek v 14:08 | The Lazy Cat |  • Hudba
Po nějaké chvíli jsem se rozhodla znovu přidat další písničky, které teď často poslouchám a prakticky denně mě provází jak na cestách, tak v práci. Musím říct, že už dlouho se mi nestalo, aby se mi písnička ani po přibližně měsíci neoposlouchala. A u těchto se to nestalo. Kapely Within Temptation, Nightwish a Evanescence ke mě prostě patří, na konci minulého roku jsem upřednostňovala spíš Evanescence, předtím zase Nighthwish a nyní se dostalo na Within Temptation, ty jsou momentálně moje nejposlouchanější. A já se tu s vámi chci podělit o skladby, které jsou mi nejbližší.

Within Temptation - Whole World is Watching ft. Dave Pirner

Within Temptation - What Have You Done (Videoclip) ft. Keith Caputo

Within Temptation - Sinéad

Within Temptation - Let Us Burn - neoficiální video

nádherně zpracované video se záběry ze seriálu Game of Thrones (Hra o trůny) s Daenerys Targaryan a jejimi draky

Within Temptation - Dangerous ft. Howard Jones


Jan Werich - citát III.

Středa v 16:52 | The Lazy Cat |  • O životě
"Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá."
Jan Werich


Jan Werich, plným jménem Jan Křtitel František Serafínský Werich byl český filmový a divadelní herec, dramatik a filmový scenárista, v autorské trojici s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem představitel meziválečné divadelní avantgardy.

Jeho Veličenstvo doktor aneb Chůvou v Americe - Lenka Večeřová

Středa v 14:15 | The Lazy Cat |  • Přečteno - recenze
Jak jsem již avizovala na Instagramu včera večer, dočítala jsem knihu s velmi dlouhým názvem, který nás už lehce uvedl do děje. Autorčin román je opravdu skvělý na odreagování a odpočinek. Více už v recenzi Usmívající se


Vyprávění nás zavede do života mladé dívky, která se rozhodla emigrovat do USA a pracuje v Sears v oddělení prodeje spodního prádla. Bohužel pro ní práce není příliš vhodná vzhledem k jejím cílům a tak jí její český kamarád dohodí práci chůvy u lékaře, u kterého sám také pracuje. Tvrdí jí, že je to práce pohodová a že bude mít spoustu času na studium a odpočinek. Jakmile však nastoupí - opak je pravdou. Děti nejsou tím největším problémem, horší je to s dospělými. Doktor se soudí se svou bývalou ženou o děti, poté se do příběhu dostává další postava v roli přítelkyně, následně nastávající ženy. Každodenní popis událostí přináší spoustu obvyklých i neobvyklých situací, které účastníky dostávají do komických situací. Ona však zachovává svůj klid a vše řeší s ironií a vtipem jí vlastním.


Anotace
Že nemusí být vždycky legrace starat se o cizí děti napadne každého, kdo něco ví o českých au-pair působících v cizině.
Tato humoristická kniha vás možná přesvědčí o opaku. Neskutečně zábavný román o příhodách české emigrantky, která se shodou okolností stane chůvou v rodině bohatého výstředního lékaře, přináší řadu komických až absurdních situací, zachycujících prapodivné zvyky a nečekané chování členů jedné netypické rodiny.

Veškeré vzdělání, osobní zkušenosti nejsou naší hrdince k ničemu. Zůstává jí pouze vtip, ironie a nekonvenční smysl pro humor, které jí pomáhají vyrovnat se s něčím, na co ji život nepřipravil - a ani dost dobře nemohl.

Jeho Veličenstvo doktor aneb Chůvou v Americe

Ke knize jsem přišla náhodou, kdy mi jí půjčila kolegyně v práci a rozhodně doporučovala k pobavení. Bohužel jsem měla napůjčováno mnoho knih z knihovny, tak jsem upřednostňovala ty, dostala jsem se k ní až teď. A nelitovala jsem. Potřebovala jsem něco lehčího, odpočinkového a k pobavení. Musím říci, že to splnilo mé očekávání. Kniha mě pobavila, místy více, místy méně a místy jsem si až říkala, že je toho moc najednou. Jakoby se autorka snažila být vtipná za každou cenu, ale nebylo to až tak hrozné. Nevím, do jaké míry je to, co je tam popsáno možné, přeci jen o kultuře a myšlení Američanů nevím níc, proto nechci úplně soudit, ale vtipné to bylo, to je pravda.
Kniha je napsaná klasicky vyprávěním v ich-formě, rozdělená do kapitol, které ale nenesou nijaké zvláštní oddělení, takže mi přijdou zbytečné. Největší zajímavostí je, že nejsou ani očíslované, ani nenesou své vlastní názvy, ale všechny nesou stejný "Další kapitola".

Moje hodnocení: Kniha mě pobavila, rozesmála, nezklamala, ale na druhou stranu si myslím, že takovýchto děl najdeme nespočet. Nebylo to ani dílo nijak obsáhlé, takže se člověk nestačí ani pořádně začíst a je konec, naproti tomu je super, že je kniha napsaná opravdu jednoduše a přehledně. Celkově knihu hodnotím spíše kladně, ale rozhodně nemám v plánu číst znovu, proto nemohu dát více jak 3 hvězdičky.


Seneca - citát II.

Úterý v 16:13 | The Lazy Cat |  • O přátelství
"Přízeň osudu přátele získává, nepřízeň spolehlivě prověří."
Seneca


Lucius Annaeus Seneca byl římský stoický filosof, dramatik, básník a politik, syn Senecy staršího a vychovatel císaře Nerona.

Mládí?

Úterý v 14:31 | The Lazy Cat |  • O mě
Tento týden jsem se rozhodla pojmout téma týdne opět jako úvahu, protože se mě to přímo dotýká a třeba vás pobaví, že se o mě dozvíte zase něco nového Smějící se

Pro mě má slovo mládí relativní význam. Co je mládí a co stáří? Kde se nachází hranice a kdo jí určil?
Někdo se v 60 cítí mladý a jiný je už ve 40 starý. Záleží opravdu jen na tom, jak se člověk cítí. Cožpak na nás denně nehledí z obálek časopisů a stránek novin krásné mladé a štíhlé dívky / ženy? A nesmíme zapomínat na muže. To má z větší části na starosti samozřejmě výběr modelu a Photoshop, ale v televizi to už tolik vyretušovat nejde. Některé ženy našeho showbyznysu jsou vyžilé a proto na sebe plácají mraky líčidel, což chvíli vypadá dobře, naživo je to bohužel dost poznat. Ale z některých žen to neskutečně vyzařuje - jejich síla a mládí, ačkoliv už překonali 70 let, jsou okouzlující a přitažlivé. Příkladem je mi herečka Jana Švandová, vypadá někdy minimálně o 20 let méně. To, jak své roky a některé vrásky nosí je neskutečné.
Na svůj věk se určitě necítí ani Eva Holubová - herečka velmi často obsazovaná do rolí mnohem mladších, kde se rozhodně nestydí a klidně ukazuje i své tělo, které většina žen v jejím věku zakrývá a bojí se odhalení. K těmto ženám já mám neskutečnou úctu a obdiv.

Na druhou stranu já se ve svých téměř 27 se rozhodně necítím úplně mladá. Do těch 20 let jsem si pořád říkala, že jsem vlastně puberťák a můžu si dělat cokoliv. Pařili jsme na akcích nebo v restauraci klidně 2 dny v kuse, pak jsem se den vyspala a mohla jsem pokračovat. Po přednáškách jsme chodili na pivko, nebo na víno, přišla jsem domů o půlnoci a ráno jsem klidně mohla jít na zkoušku a udělala jí bez problémů. Před 2 lety jsem se nechala ukecat na akci, i když jsem věděla, že jdu druhý den do práce. Ten den jsem měla volno, tak jsem si říkala, že jsem odpočatá, omyl. Usínala jsem v práci celý den a nemohla se z toho vzpamatovat celý další týden. To mě přesvědčilo o tom, že asi už nebudu nejmladší. A od té doby se to rok od roku stupňuje.

Vrcholem pro mě bylo zjištění, ke kterému jsem dospěla vloni v létě na festivalu Beats for Love ve Vítkovickích a to k tomu, že nemám šanci stačit už těm 18letým kaličům, kteří nás obklopovaly. Kolem půlnoci jsem opřená o stůl u hlavní stage usínala i přes mraky lidí, jásot a hudbu. Vydržela jsem polovinu alkoholu než jindy a to už druhý den a neprobralo mě ani větší množství energy drinků, které se prodávaly na každém kroku.

Ale necítím se ani nijak staře, prostě jsem si musela uvědomit, že už prostě nemůžu fungovat jako ve 20. Ale není třeba věšet hlavu, můžu fungovat jako lehce zpomalená pětadvacítka Smějící se

V mém věku byli lidé ve středověku ve vrcholné síle a mohlo se stát, že za přibližně 10 let byli rádi, pokud se o ně děti postarají a nechají ho v klidu dožít. A mě přitom čeká ještě minimálně 40 let práce, abych si mohla odejít na odpočinek. Pokud se tedy nějakého důchodu vůbec dočkám a pokud v něm neumřu hlady ihned, jak na něj budu odkázaná. Ale to už je zase jiná kapitola.

Výsledkem je vlastně to, čím jsme začínali, každý je starý na to, jak se cítí. Žádná hranice, která by určovala dokdy se nám počítá mládí a odkdy stáří. Tu hranici si může určit každý sám a nebo nemusí, mládí je prostě relativním pojmem a musí si ho přebrat každý sám v sobě, nikdo jiný to za nás neudělá. A v tu chvíli, kdy se člověk rozhodne být starým - v tom mu nikdo nepomůže a ani to nezmění.

Pod třemi prapory - Bohumil Moravec - BAZAR knih

Pondělí v 18:14 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha ve skvělém stavu, nejspíš jen jednou čtená. Kniha je o důstojníkovi a jeho cestách po Evropě v době bojů 2. světové války.
75 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Moje nákupy na Aliexpress I.

Pondělí v 14:29 | The Lazy Cat |  • Moje nákupy
Po delší době se s vámi chci podělit o to, co jsem si hezkého koupila na Aliexpressu. Doteď jsem tam kupovala jenom věci na nehty a protože už nyní nemůžu (ti co pravidelně chodí na můj blog ví, co se stalo - viz. článek), tak jsem pobrouzdala a jelikož poslední záložky, co mám teď, jsem si vyráběla sama, pokoukala jsem se po nějakých, co by se mi líbily a také jsem potřebovala jednu určitou na diář a také jsem našla pár krásných kočičích obalů na telefon a já jsem do kočiček prostě blázen :D
Jelikož už mám všechno doma, tak sem vždycky dám odkaz na produkt a k tomu dám reálnou fotografii + popis toho, zda je to takové jak má, jestli to funguje a zda to za to stálo.


ZÁLOŽKA KOMIKS - objednáno 19.1.2018, přišlo 14.2.2018, cena 0,29 USD

Tuto záložku jsem objednala příteli k Valentýnu. Moc knihám neholduje, ale dostal k Vánocům gamebook a nějaké knížky o autech a knihy si zakládá kartonem či papírkem, co má zrovna po ruce. A jak jsem brouzdala po Ali, tahle záložka mě zaujala. Měla být bytelná kovová, navíc s motivem sueprhrdinů či komiksů - na výběr je Spiderman, Transformer, Batman a Captain America. Vybrala jsem toho posledního a čekala.
Tento týden záložka přišla a překvapivě naštěstí přesně na Valentýna, po rozbalení jsem byla docela nepříjemně překvapená. Záložka je sice kovová, ale z tak tenkého kovu, že jsem se bála, že jí už při rozbalení poškodím. Provedení je krásné, ale jsou na ní také drobné hrubosti, na okraji jsou nerovnosti a protože to celé drží jen malinkatá část, za kterou se to zahákne za list knihy, nevím moc, jak dlouho vydrží. Pokud mohu doporučit, tak raději neobjednávejte, pokud jí chcete opravdu používat jako záložku. Na ozdobu je ale pěkná Mrkající
KOVOVÁ ZÁLOŽKA S PRAVÍTKEM - objednáno 19.1.2018, přišlo 15.12.2018, cena 0,87 USD

Druhá záložka byla určená pro mě do diáře, bohužel nastala chyba u mě - na obrázcích bylo zobrazeno, že je to pravítko a tudíž jsem si mohla všimnout, že bude malinká - 10 cm pravítko. Ale toho jsem si nevšimla, proto při rozbalení přišlo nepříjené překvapení, je opravdu malá a můj diář má formát A5, tam by ztratila, škoda. Jinak je ale moc fajn. Je také z kovu, ale z mnohem silnějšího a pevnějšího. Bohužel mi poslali jiný design, než jsem si objednala, což je opravdu škoda, ale i tak se mi líbí. Vypadá to spíš ale, že jí někomu daruji, na mé knihy je opravdu skutečně malá. Jinak je ale super a pokud budete počítat s menší velikostí, určitě mohu doporučit, bez ozdobné tkaničky klidně i jako pravítko do penálu - nehrozí rozlomení Mrkající
OBAL NA MOBIL S ŽIVOU ČÍČOU - objednáno 19.1.2018, přišlo 13.2.2018, cena 1,67 USD

Od té doby, co mám nový mobil pořád pokukuji po nových obalech na telefon. Vím, že je nemůžu všechny vynosit a proto se krotím a objednávám opravdu jen minimálně a když už se mi opravdu moc líbí. Toto byl ten případ, našla jsem obal na telefon, který má potisk na celých zádech telefonu a ještě je na něm krásná číča z fotografie. Což bylo super. První chyba nastala u mě - nepřečetla jsem si, že je to pevný obal, protože já používám jen ty silikonové - při pádu telefonu, nebo jeho klepnutí chrání i hrany (minimalizuje se tím rozbité sklo) a navíc tím, že je měkký absorbuje část nárazu, navíc nehrozí, že se rozbije. A tento je bohužel pevný plastový, takže nevím, zda ho vůbec budu nosit.
Druhá věc je výřez dírek na fotoaparát a čtečku otisku prstů. Bohužel si nedali práci s tím to rozlišit a raději udělali přímo jednu velikou díru, což může způsobit. že ani jedno z toho není plně chráněno. To mě docela zklamalo. A v poslední řadě si úplně nejsem jistá potiskem, když přes něj přejedu je hodně hrubý, což napovídá tomu, že se brzy bude odírat. Každopádně jak říkám, nevím vůbec, zda ho budu nosit. Takže tohoto prodejce ani přímo tyto obaly (je tam mnoho vzorů s kočičkama) nemohu doporučit.DŘEVĚNÁ ZÁLOŽKA S DÍVKOU a ještě jedním motivem 2 ks - objednáno 19.1.2018, přišlo 13.2.2018, cena 0,49 USD za kus

Poslední záložky, která mi zatím přišly, jsou dřevěné. Od malička mám dřevo hrozně ráda a proto, když jsem na ně narazila, byla jsem neskutečně nadšená. Navíc i ty vzory mě dost nadchly a tak jsem si řekla, že si vezmu rovnou dvě. Ovšem byla to opravdu chyba Zamračený Hned při rozbalování jsem si všimla, že jedna záložka je poškozená, ale vzhledem k zabalení jsem si říkala, že to není možné. Odpověď jsem dostala hned, jak jsem se podívala přímo do balíčku. Záložky jsou tak tenoučké, že není problém je při běžné manipulaci i při rozbalení rozlomit. Nedovedu si představit, že si tuto záložku dám do knihy, aby mi kousek čouhal, protože bych ho okamžitě o něco urazila. Ani na ozdobu nejsou, protože stačí je shodit ze stolu a rozpadnou se, jak jsou křehké. Hrozně mě to mrzí, nejen kvůli vyhozeným penězům, ale proto, že jsem se na ně těšila úplně nejvíc a dopadly nejhůř. Rozhodě doporučuji nekupovat!Nakupujete na Ali? Koupili jste si tam něco z těchto věcí? Nebo máte něco podobného, co mi můžete doporučit? Určitě pište do komentářů, budu moc ráda Mrkající

Jan Werich - citát II.

18. února 2018 v 18:42 | The Lazy Cat |  • O životě
"Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl."
Jan Werich


Jan Werich, plným jménem Jan Křtitel František Serafínský Werich byl český filmový a divadelní herec, dramatik a filmový scenárista, v autorské trojici s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem představitel meziválečné divadelní avantgardy.

Lída Baarová Krása je hřích - Vladimír Přibský - BAZAR knih

18. února 2018 v 17:20 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Úplně nová kniha, nečtená, paperbackové vydání. Vypráví příběh slavné herečky Lídy Baarové, o jejích vztazích i soukromí.
100 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Herbert George Wells - citát

17. února 2018 v 17:41 | The Lazy Cat |  • O knihách
"Stroj času skutečně existuje, jsou jím knihy."
Herbert George Wells


Herbert George Wells byl anglický spisovatel. Společně s francouzským spisovatelem Julesem Vernem je nazýván "otec science fiction".

Sámo - velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara - Josef Bernard Prokop

17. února 2018 v 14:37 | The Lazy Cat |  • Přečteno - recenze
Knihu, o které vám tu chci dnes povídat, mi doporučila moje paní ředitelka, se kterou se dost často o knihách bavíme. Z jejího vyprávění, kde hýřila superlativy, jsem si již udělala nějaký předčasný obraz a trochu jsem se bála, že mě to díky tomu zklame, ale nestalo se.
Budu vám tu dnes sdělovat své pocity z knihy o Sámovi od českého autora Josefa Bernarda Prokopa. Kniha je relativně nová - je z roku 2017 a je to již několikátý autorův počin, týkající se nějaké části naší historie.

Kniha počíná vyprávění o cestách franckého kupca Oliviera a jeho přítele Fulberta. V zemích Vendů / Bohemanů / Čechů však Oliviera zvou Sámo. Snaží se pomoci těmto lidem proti Avarům tím, že jim vozí zbraně a jiné věci, které jim pomohou v bojích proti avarským nájezdům. Většinu času tráví na kluči, kde je gospodem Božej, starší moudrý muž, jehož nejstarší dcera je kněžkou bohů, mladší Lada se však Sámovi zalíbí natolik, že se do ní zamiluje. Po návratu zpět do Paříže je Olivier povolán králem Chlotharem, s nímž je příbuzensky spjatý. Když sežene dostatek zbraní, zbroje a dalších nezbytných věcí, vydá se zpět na Kluč, po cestě jsou přepadeni a obráni o měchy (ve kterých jsou zbraně schovány), lstí je dostanou zpět a po příjezdu na Kluč jsou zapojeni do bojů proti Avarům. Díky Sámovi se jim podaří vyhrát a představitelé silných rodů si vyvolí Sáma za svého krále. Ten se stává čím dál více Čechem, než franským kupcem, přijímá jejich zvyky, toleruje jejich víru a obdivuje jejich povahu.
Tím ale teprve vše začíná. Sámo má před sebou velký úkol - sjednotit rozkmotřené rody napříč celou zemí, několikrát ho to stojí málem život. Je nucen se rozhodovat mezi tím, na co je zvyklý, zvyky Čechů a také tím, prokázat milosrdenství. S Ladou se vezmou, jsou zamilovaní a šťastní, avšak je nucen jí neustále trápit tím, že musí přijímat za ženy další dcery vladyků a knížat, aby upevnil své postavení. Po smrti krále Chlothara nastupuje na francký trůn jeho syn Dagobert, který pod záminkou napadne české země a Sámo je musí bránit a prokázat, že si český trůn zaslouží.

Kniha byla téměř od začátku celkem čtivá, vtáhla mě do děje a moc se mi líbil styl, jakým byla kniha napsána. Díky ní se můžete čtivou formou dozvědět, jak to tu asi bylo, když Čechy neměly žádného jednotného vládce, bojoval každý s každým a snažili se zabránit vpádu Avarů, jejich loupení a drancování. Navíc tam jsou zapojeny i okamžiky, které připomínají spíš román - láska, přátelství a věrnost. Proto se mi toto spojení v knize moc líbilo a určitě to dodalo příběhu na atraktivitě.

Úryvek
Životní pouť franckého kupce a prvního českého krále. Sámo! Francký kupec a později první známý český král! Většina z nás zná jen jeho jméno, pouhé jméno kdesi z úsvitu českých dějin. Sámova říše. Nebýt nedlouhé zmínky v prastaré kronice tak řečeného Fredegara, ani bychom nevěděli, že existoval. Mohli bychom použít tituly, přiřčené historií některým jiným státníkům - Sámo Veliký, Sámo - osvoboditel, budovatel, sjednotitel a také vždy rozmnožitel. Ovšem Sámo na něco podobného do dnešních dnů marně čeká. A přece měl zásadní význam pro naši zemi i pro země okolní. Dokázal, co nikdo před ním a málokdo po něm - sjednotit naše předky, dát zemi pevné postavení mezi evropskými královstvími a získat jí respekt. Celých třiatřicet let stál v jejím čele a moudře vládl. Ptejme se znovu: Kdo o něm dnes vůbec ví? Proto vznikla tato kniha. Připomíná Sámovu životní pouť, chce přiblížit prostředí, které zde nalezl, snaží se rekonstruovat jeho myšlenky a smělé plány, chce ho přiblížit jako skutečného člověka, ne jako pouhé jméno, stroze zapsané v učebnici dějepisu v soupisu českých vládců. Kniha vám přiblíží i onu pro nás tak vzdálenou dobu, čas před čtrnácti stoletími, dobu, v níž žil a uskutečňoval své smělé záměry. Dobu, kdy obyvatelé dnešních Čech, Moravy a části Rakouska byli ohrožováni Avary, než se pod Sámovým vedením spojili a stali se svobodnými a posléze i svornými. V této historii, i mnohých dějích, osudech a skutečnostech, obsažených v této knize, může pozorný čtenář najít styčné body se současností, paralely, a najít příklady i dnes hodné následování. Protože přísloví, platná tehdy, jsou platná i dnes, řekněme se starými Římany: Verba movent, exempla trahunt.

Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara

Moje hodnocení: Kniha rozhodně nezklamala mé očekávání, moc se mi líbila, přelouskala jsem jí za necelé 4 dny. Byla čtivá, s pěkným grafickým zpracováním, takže byla přehledná, krásně se v ní orientovalo. Dobře upravené a přehledné dialogy, rozdělení na kapitoly s označením roku a ročního období mi pomáhaly se orientovat v časovém období, kdy se příběh odehrává. Začínám se opět vracet k českým autorům a toto rozhodně není poslední kniha od Josefa Prokopa Bernarda. Umí vtáhnout do děje a čtenáře nepustit. S radostí doporučuji a dávám 4 hvězdičky. Na 5 to není, úplně jsem si z toho na zadek nesedla, ale rozhodně nelituji přečtení.


Četli jste také tuto knihu? Líbila se vám? Nebo mi doporučíte další knihu od tohoto autora? Určitě pište do komentářů nebo do zprávy pro autora blogu Usmívající se Budu moc ráda.

Tvarohové muffiny s jablky a skořicí

16. února 2018 v 17:03 | The Lazy Cat |  • Recepty - pečení
Včera jsem dostala nápad, že bych mohla na víkend a pro rodiče něco upéct, chtěla jsem dělat tvarohové muffiny, ale spojit to s jablky, kterých mám doma dost. Bohužel jsem na netu nenašla žádný recept, který by mi vyhovoval a tak jsem se rozhodla stvořit svůj vlastní. Chtělo to trochu vychytávání ohledně hustoty těsta a hlavně teploty pečení proběhlo dost experimentů a dopékání, ale nakonec se zadařilo. Výsledek je velmi chutný, uvnitř hodně vlhký a s trochou fantazie chutná vnitřek jako mléčná rýže od MüllerRiso.

Výsledek vypadá také krásně

↓↓↓↓ Pro zobrazení ingrediencí a postupu stačí kliknout na "Celý článek" ↓↓↓↓


Denis Diderot - citát

15. února 2018 v 18:07 | The Lazy Cat |  • O knihách
"Bojte se člověka, který přečetl jen jednu knihu."
Denis Diderot


Denis Diderot byl francouzský osvícenecký spisovatel a filozof. Zabýval se mnoha obory - filosofií, estetikou, teologií, matematikou, fyzikou.

Lubomír Lipský a jeho bratr Oldřich - Karel Ulík - BAZAR knih

15. února 2018 v 16:52 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha o jednom z našich nejslavnějších a nejlepších herců - o Lubomíru Lipském a současně i o jeho bratru Oldřichovi, také krásné povídání. Kniha nová, nečtená, paperback.
100 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Energie aneb Životní Síla

15. února 2018 v 15:20 | The Lazy Cat |  • Mé povídky
Energie byla jejich životní síla, bez ní nebyli ničím. Mohli by jen chodit, ale nemohli by létat, mohli by myslet, ale nemohli by ovládat. A kde jí brali? Energie byla v každém z nich, od dětství uměli využít její síly, ovládnout jí pro své potřeby a využívat jí pro své dobro a dobro ostatních. Spolupracovali spolu, nepotřebovali vedení, vedli se sami, jakoby jim Ona Energie dávala pocit sounáležitosti a pospolitosti. Byla to společnost téměř bez zločinů, bez kriminality, bez trestů i bez prohřešků. Všichni se chovali dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nad nimi však bdila ona Energie neboli ŽIvotní síla jako policista, soudce i vykonavatel rozsudku, bylo toho potřeba opravdu málokdy, a to tak, že ne všichni si pamatovali případ, kdy se to skutečně stalo. Avšak nemělo to trvat navždy.
Narodila se, nikdo raději nevěděl komu a jak, ale bylo jasné, že je odsouzená k záhubě a to velmi brzké. Zabíjet děti nebylo dovoleno a bylo by těžce potrestáno, ale to se jí netýkalo. Nepodobala se žádným dětem, které se kdy narodili. Měla obrovské modré oči, které tam ještě nikdy neviděli, světlé až téměř blond vlasy také ne. Navíc měla kůži bledou jak sníh a byla drobounká, věci, které se zde necenily, lidé se rodili tmavovalý s hnědýma očima a opálenou lehce snědou kůží. Okamžitě přitáhla pozornost celého světa, a o to víc, když vyrostla za každý den o jeden rok. Týden po narození jí bylo sedm let, po dvou týdnech jí bylo čtvrnáct a po třech týdnech dvacetjedna. Poté se její růst zastavil. Upíraly se na ní oči celého světa a ona nevěděla proč.
Když jí vysvětlili, proč jí drží stranou, proč nesmí ven a proč je kolem ní tolik povyku. Nechápala čím se provinila, ale viděla, že je skutečně jiná, tak moc se lišila a o Energii, o které ostatní mluvili a co díky ní ostatní dokázali, jinak neznala.
Tušila, co se s ní asi stane a co se chystá, proto se rozhodla utéci. Dalo to hodně práce, plánování a úsilí, ale báli se jí, chodili k ní málokdy a když, tak spíš jen kvůli studování jí samotné. Když se dostala ven, vylekala se. Tolik světla, přirozeného tepla a venku jen zeleň, upravené cesty a nádherná modrofialová obloha. Utíkala a cítila vzduch v plicích a myslela si, že je nezastavitelná. Bála se, že když jí někdo chytí, zabije ji. Byla si moc dobře vědoma toho, jak moc je odlišná a co by jí čekalo, kdyby zůstala.
Dostala se až tam, kde najednou byl svět jiný, temnější, smutnější a tmavší, ačkoliv vše ostatní vypadalo identicky. Když opatrně přešla hranici, slyšela kolem sebe pohyb. Vyděsila se, ale najednou se kolem vynořilo několik postav a byly jí velmi podobné. Světlá kůže, světlé vlasy, oči na dálku nerozpoznala, ale tušila, že k těmto postavám má rozhodně blíž, než k těm, kteří jí chtěli zabít.
První k ní promluvil muž, kterého si všimla až na poslední chvíli, proto jí to vyděsilo. Říkal jí, že se bát nemusí, doběhla totiž až do oblasti, kde Energie neměla sílu, do oblasti, která žila po starém způsobu, kdy Energii ještě nikdo neznal. Rodilo se jich prý čím dál víc, nejspíš jako obrana neustále posilující pozice Energie. Ale zničit jí nešlo, co se tedy dalo dělat? Bohužel jen čekat, čekat, až jich bude dostatek. Rodilo se jich dost, bylo jich více a více, po třech týdnech dosáhli dospělosti, ale od té doby nestárli. Byli tam lidé, co pamatovali několik desítek let a stále vypadali na dvacetjedna let.
Museli počkat, až jich bude dost k prozkoumání zdroje síly, aby je ostatní nemohli potlačit a pak teprve mohou zjistit, zda se dá něco dělat.
Do té doby musí trpělivě čekat a žít v ústranní a to jen proto, že byli jiní a neuměli ovládat a využívat Energii.


Krátká rychlopovídka, asi jsem se spíš potřebovala jen z něčeho vypsat a téma týdne mi do toho skvěle zapadlo.
Snad se bude někomu líbit Usmívající se

Aféry a kauzy Lídy Baarové - Radek Žitný - BAZAR knih

14. února 2018 v 18:34 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Další kniha o světoznámé herečce Lídě Baarové. Kniha je nová, nečtená, paperbackové vydání.
100 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Sbíráme recepty - BAZAR knih

14. února 2018 v 17:19 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Toto není přímo kniha, i když svým způsobem vlastně je. Je to receptář, kuchařka, ale prázdná, můžete si tam napsat své recepty, je to rozdělené i do kategorií, v pevné a krásně lesklé vazbě. Mnoho místa pro nejoblíbenější recepty, uvnitř černobílé a na hrubém papíru, navíc úžasně lehká.
80 Kč - cena k jednání (viz pravidla)

Nové přírůstky z Levných knih

14. února 2018 v 15:41 | The Lazy Cat |  • Knihy - vše kolem nich
Další nákupy, proboha já jsem fakt nepoučitelná Zamračený knihovna praská ve švech, podle mezery, co tam zbývá se tam vejde maximálně 5 dalších knih, víc ne a já zase nakupovala. Opět v Levných knihách, nešlo odolat. Navíc se mi nedaří ani za minimální ceny prodat své přebytky z knihovny a uvolnit si tím místo na nové. A přesto pořád kupuji další a bez těhle jsem se nechtěla obejít. Recenzí na dvě z těchto knih se nedočkáte - jedná se o klasiku, kterou si jednou za čas ráda přečtu a nebo do kterých čas od času nalížím. O jedné ale recenzi plánuji.
Zde už jsou moje novinky.Karel Hynek Mách - Máj + Karel Jaromír Erben - Kytice
První kniha je klasika, kterou zná každý a která nemohla chybět v mé sbírce. Navíc je to malá drobnější kniha, která krásně padne do ruky a písmo uvnitř je menší, kde se básně čtou opravdu skvěle. První je Máj, následují ho všechny básně se sbírky Kytice. A právě Kytice je jednou z mých srdcovek, není tomu tak dlouho, co jsem si zvládla zpaměti recitoavt celého Vodníka a Polednici. Navíc i filmové zpracování se mi moc líbi a ráda si jí pouštím.
A právě proto na ní nemohu dělat recenzi.Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice
Dalši kniha je také klasika. Poprvé jsem jí četla asi v patnácti letech a i když jsem z ní měla deprese, bylo to velmi zajímavé téma. Nějakou dobu poté jsem se podívala na černobílý český film nesoucí stejný název a tématu jsem propadla. Od té doby jsem knihu četla již několikrát, ale vždy jsem si jí půjčovala z knihovny a nyní konečně mám svůj vlastní výtisk. Navíc s moc krásnou obálkou, v pevné vazbě a na recyklovaném hrubém papíře, takže přesně tak, jak knihy miluju.Nejslavnější popravy - Ladislav Chmel
Poslední pořázenou knihou je dílo od autora, od kterého jsem zatím nic nečetla. Avšak skvělé recenze a hodnocení mě postrčily k tomu, abych to riskla. Je to kniha o vývoji trestu smrti jako takového a jsou tam samozřejmě i jmenovitě dané popravy. Kniha je krásně zpracovaná, jak jsem si jí prolistovávala a moc se těším, až si jí přečtu.
Četl jste někdo tyto knihy? Patří některá z nich mezi vaše oblíbené? Určitě mi napište do komentářů nebo do zprávy pro autora v Menu Mrkající Budu moc ráda.

Trevelyan George Macaulay - citát

13. února 2018 v 20:14 | The Lazy Cat |  • O knihách
"Škola produkuje mnoho lidí, kteří dovedou číst, ale nedovedou rozlišit, co za přečtení stojí a co ne."
Trecelyan George Macaulay

Miloš Kopecký skutečný - Pavel Kovář - BAZAR knih

13. února 2018 v 18:51 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Báječný herec Miloš Kopecký je naším národním pokladem. Na této knize sám spolupracoval a je to i náhled do jeho života i duše. Každopádně je to moc krásně zpracované a kniha je jako nová - paperback.
100 Kč - cena k jednání (viz. pravidla)Moje ruce - jak pokračuje léčení

13. února 2018 v 17:07 | The Lazy Cat |  • O mě
Pokračování článků:

Už dlouho jsem tu nepsala, jak to vypadá s léčení mých rukou. I když je to už téměř měsíc, co se mi to přihodila ta příšerná věc - projevila se mi akutní reakce na LED lampu. Na prstech se mi od té doby už 3x vyměnila kůže, dva mi popraskaly tak, že se mi to hojilo více jak 14 dnů, navíc se mi nejspíš pod některými z nich začala tvořit plíseň, takže je navíc léčím ještě TeaTree olejíčkem a doufám, že to zmizí. Nehty nyní začínají odrůstat a vypadají už hrozně, ale nějak nemám odvahu to začít sundávat. Nechám to prostě odrůst, dokud si je nebudu moci ostříhat. Mažu si je pořád mrakem krémů, mastí Beloderm občas také a i přesto se občas ráno probudím a mám některé prsty lehce oteklé a dost mě svědí.
Šíleně moc bych si to všechno přála vzít zpátky a nikdy to neudělat, aby se to nikdy nestalo. Nevím jak dlouho může ještě trvat to, abych měla ruce a prsty úplně v pořádku, ale odhad lékařky byl i půl roku. Ale nejspíš nikdy nebudu mít ruce jako dřív. Udělaly se mi na nich vrásky, jsou flekaté a to už mi možná zůstane. I moje maminka ve svém věku má hezčí a mlaději vyhlížející ruce, než mám teď já. S jakýmkoliv zklášlováním nehtů je také konec. I přesto, že jsem se s tím smířila, tak ještě pořád jsem nenašla v sobě odvahu a sílu, přehrabat svoje potřeby na nehty a začít je rozprodávat (nejspíš na vinted.cz).
Držte mi prosím palce a prosím každou z vás, která toto čte a dělá si doma (nebo si nechává dělat) gelové nehty v LED / UV lampě, přečtěte si i předchozí články, co jsou uvedeny nahoře. Třeba vám to pomůže se vyvarovat podobných problémů, jako mám teď já. Nikomu to totiž nepřeju, ani svému největšímu nepříteli.

Přeju vám krásný zbytek dne
Vaše dnes extrémně LazyŠárka Usmívající se

Půlnoční sny - Lenka Lanczová - BAZAR knih

12. února 2018 v 19:39 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Můj přebytek z období puberty, několik knih od autorky jsem si nechala, tuto jsem se rozhodla poslat dál. Je v dobrém stavu, ale tato vydání od nakladatelství Víkend trpí na zažloutnutí stran a na křehčí vazbu. Tato je v pořádku, ale musí se s ní dle toho zacházet.
110 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Georg Christoph Lichtenberg - citát

12. února 2018 v 17:50 | The Lazy Cat |  • O knihách
"Je mnoho lidí, kteří čtou jen proto, aby nemuseli myslet."
Georg Christoph Lichtenberg


Georg Christoph Lichtenberg byl německý osvícenecký aforista, fyzik, astronom a matematik.

Adina Mandlová fámy a skutečnost - Arnošt Tabášek - BAZAR knih

12. února 2018 v 16:06 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Nová nečtená kniha o jedné z našich nejslavnějších hereček minulé doby.
90 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Dvojí život slavných mužů - Robert Rohál - BAZAR knih

11. února 2018 v 18:35 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha o soukromém životě a třináctých komnatách mužů, které známe pouze z plátek kin a obrazovek televizí. Kniha je jako nová.
90 Kč - cena k jednání (viz. pravidla)Kompromitující situace - Carole Matthewsová - BAZAR knih

11. února 2018 v 17:54 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha plná vtipných situací, dobrá na relax. Velmi čtivá, několikrát se se mnou stěhovala, takže dle toho vypadá, ale je jen jednou čtená.
60 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Laďka Kozderková muzikálová hvězda - Robert Rohál - BAZAR knih

11. února 2018 v 16:14 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Nová knih, nečtená, paperbackové vydání. Vypráví příběh úžasné české zpěvačky a herečky Laďky Kozderkové.
90 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Hermann Hesse - citát

10. února 2018 v 18:03 | The Lazy Cat |  • Nezařaditelné
"Vše se trochu změní, sotva to vyslovíme nahlas"
Hermann Hesse


Hermann Hesse byl německo-švýcarský prozaik, básník a esejista, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1946

Šifra mistra Leonarda - Dan Brown - BAZAR knih

10. února 2018 v 16:51 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha Šifra mistra Leonarda, druhý díl o Robertu Langdonovi, následuje po knize Andělé a démoni. Vydání z roku 2003 ve velmi dobrém stavu.
60 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Zmizet - Petra Soukupová

10. února 2018 v 14:26 | The Lazy Cat |  • Přečteno - recenze
Právě jsem dočetla dalšího českého autora a zároveň další zářez na Čtenářské výzvě 2018 - 9. bod - kniha, která získala cenu Magnesia Litera. Bohužel jsem se u této knihy dost trápila, nebavila mě, donutila jsem se jí přečíst a s každou stranou doufala, že se to zlepší. Jediné zlepšení nastalo až ke konci, takže jdeme do toho.

Kniha je povídková a obsahuje 3 příběhy a to Zmizel, Na krátko a Věneček. Všechny se věnují intimnímu životu, problémům v rodinách a dětskému / teenagerskému vnímání povinností a starostí. Bohužel tam bylo tolik jmen v příbězích a tolik postav, že si nepamatuji úplně přesně všechna jména (nemám na ně moc paměť) a tak se budu snažit popsat to, co nejlépe. Jelikož jsem ale knihu už vrátila do knihovny, musím čerpat jen ze své paměti. Probereme si příběh po příběhu.

Zmizel
První příběh této knihy je vyprávěn z pohledu malého kluka, jež si nerozumí se starším bratrem. Jako díte přijde při nehodě o nohu a proto se stane maminčiným mazánkem, naopak otec se ho začne lehce stranit, protože přišel o sen, že oba jeho synové budou vrcholoví sportovci. Když se z toho všeho začne kluk vzpamatovávat, přijde další rána. Jeho bratr jde ven s jeho spolužačkou, kterou měl rád, ale bratr mu jí odloudil, proto nevyřkne, ale myslí si "kéž by se nikdy nevrátil". A ono se to splní, bratr se opravdu nevrátí domů. Nastává kolotoč hledání, matka tomu zcela podlehne a dokud se nezhroutí, je pořád pryč. Otec se potýká s problémy s alkoholem a je tam dost dobře popsáno, jak to vnímá i ten malý kluk, který najednou zůstal sám, oba rodiče se mu nevěnují, musí zasáhnout babička a postarat se o něj.

Tento příběh se mi četl opravdu těžce, byl psáno hovorově, vulgárně, nespisovně a dost těžko se mi na něj zvykalo. Byl dost depresivní, hodně se v něm přeskakovalo z postavy na postavu, ty se střídaly ve vyprávění děje ze svého úhlu pohledu. Bylo to dost chaotické a komplikované a konec byl prakticky nijaký. Byla jsem ráda, když jsem to dočetla a pustila se s nadějí do dalšího příběhu.


Na krátko
Druhý příběh je sice začíná nehodou dospělého muže, ale poté je také vyprávěn z pohledu dítěte - malého kluka, který má tentokrát starší sestru. Miluje vystřihovánky a má v sobě takovou tu klasickou dětskou naivitu a přijde mi, že je dost rozmazlený. Najednou se objeví babička a tvrdí své dceři (jejich matce), že obě děti jsou zanedbané, že se o ně nestará a proto přerůstají přes hlavu. Je zde střet tří generací, a dozvíme se, že každé dítě má jiného otce. Zatímco otec mladé slečny o sobě dává vědět z Ameriky, malý kluk o tom svém nic neví. Najednou se matka potýká s tím, že se její dávný přítel vrací a snaží se nabourat jejich jakž takž klidný život a seznámit se se svým synem. Kluk se stává nezvladatelným a po tom, co vyvrcholí spor se sestrou tím, že jí v noci ostříhá vlasy, tak utíká z domova a nachází útočiště u svého otce, kterého doposud prakticky vůbec neznal. Ten ale není úplně schopen ho ohlídat a proto, když se na něj rozčílí, kluk opět utíká. Schovává se všude poblíž, potlouká se s tím, co má a když si myslí, že nikdo není doma, chce si vzít pár dalších teplých věcí na nocování venku, ale narazí tam na svou sestru.

Příběh Na krátko se mi četl lépe, než ten první, ale byl opět příšerně chaotický, střídalo se tam vyprávění postav někdy i po pár řádcích, ale jazyk byl použit o trochu lepší, bylo to čitelnější. Ale stejně příšerně depresivní a ne moc čtivé, i když oproti prvnímu docela pokrok.


Věneček
Poslední třetí příběh je vyprávěn konečně z pohledu dospělých žen - sester Heleny a Hanky, kde se střídá ve vyprávění a prolíná se tam jejich dětství i dospělost, realita se vzpomínkami, promítají se tam dopisy jejich matky Evy a jejích dvou manželů Řeší dilema ohledně otcovství jednotlivých slečen, které tam ale nikde není ve finále stoprocentně vyřešené - jen samé doměnky. Vzpomínky střídají realitu spolu s dopisy, tím co si prožily, jednotlivé názory na stejné situace z pohledu dvou dívek - žen. Jak se jejich život po rozdělení lišil, jak se s tím vyrovnávaly a že vlastně to, co se stalo nejde odestát.

Tento poslední příběh byl asi nejčtivější, docela mi to odsypávalo, byl přehledně upravený, nestřídaly se tam tolik pohledy lidí, bylo to plynulejší, ale zase mi přišlo, že příběh byl relativně prádzný. Každopádně tato povídka se mi líbila nejvíc ze všech tří.


Celkově mě kniha opravdu nebavila, nejen že mi absolutně nesedl styl, jakým to bylo napsáno, navíc to střídání pohledů vyprávění jednotlivých postav mi vyloženě vadilo. Když jsem příběhy dočetla, zjistila jsem, že to, co by mě z toho zajímalo, by se dalo shrnout do dvou tří stránek a ten zbytek je prostě jen nuda. Přijde mi, že se autorka snažila navodit dramatično v určitou chvíli a jakoby si to na poslední chvíli rozmyslela a tu dramatickou chvíli roztahá do dlouhé pasáže, který nakonec vůbec nepůsobí dobře.


Ukázka

1. kapitola

Teď
Je sice srpen, ale ráno je zima a ve vzduchu už voní podzim. Naše město je placka, všude kolem taky, až
pak hory, který sou vidět, jenom když je úplně jasno, v zimě září do dálky bíle, i když tady po sněhu ani
stopa. A dneska určitě vidět sou. Poznám to, hned jak se probudim, v pokoji je chladno, jak mám celou noc
otevřený okno. Začnu se usmívat. Připadá mi, jako by i počasí souhlasilo s mým záměrem. Dneska je den,
kdy se mají dělat velký věci, cejtim. Vstanu v sedum deset, k snídani kakao a chleba s marmeládou, jahodovou, ale koupenou, oni sedí u stolu a každý si všímáme svýho, on si čte a ona přemýšlí, a není těžký říct nad čím.
Pak se oblíknu, pomalu, dneska je všechno obřad, už jenom zavřu obě tašky i batoh, všechno mám
sbalený nejmíň od předvčerejška. Znova přelítnu očima celej pokoj, nic, co bych ještě chtěl, tu není, ale
pak kouknu i na bráchovu poličku, na kterou jinak ani nešáhnu, a seberu takovej zavírací nožík, co dostal
kdysi od táty, vždycky sem mu ho záviděl a stejně sem si nedovolil ho vzít, tak teď jo. Určitě se bude hodit.
Je úplně zaprášenej, protože se ho nikdo nedotkl už léta.Aby mělo zvířátko kamaráda. Pak jedem autobusem na nádr, on mi nese jednu tašku a chce vzít i druhou, ale já nechci, nesu si ji sám, i batoh, a mám to docela těžký, tak trochu jako skoro kulhám, protože je to prostě moc velká zátěž, a na to nejsem zvyklej. Projdem halou na první nástupiště, hodíme tašky do vlaku a pak všichni tři stojíme, slunce svítí a nikdo nevíme, co by­sme si už teď řekli, tak mi dává táta kázání, jak se mám chovat, a máma jak si mám na sebe dávat pozor, a pak se ona snaží nebrečet, na to sme sice dávno zvyklí, ale stejně se oba trochu stydíme, ale ani to nás nijak nesbližuje, je to jenom takovej hloupej okamžik. Znovu ji tedy ujišťuju, jak si budeme pořád volat a jak budu psát a co nejčastěji jezdit domů, i když vim, že ne, a ona se uklidní a už zase kouká skrze mě, vim, přemýšlí nad další fotkou. Pak už musím nastoupit, obejmu ji a pusa, s ním si potřesu rukou, možná na úplnou setinku vteřiny si kouknem do očí, možná ne, nastoupim, v uličce otevřu okno a koukáme na sebe ještě asi pět dlouhejch minut, než se vlak rozjede, chvilka mávání, než zmizej, pak si jdu sednout do kupé ke svým věcem a
sedim sám, schválně sem řekl, že pojedu hned ráno, aby byl vlak prázdnej, a je. Sedim a koukám z okýnka a kolem ubíhá krajina a mně je nádherně, tohle je taková síla, že se mi chce skoro brečet, ale jen nad tou krásou, ne žádným smutkem ani strachem. Vlak jede přes Prahu do Plzně, kde mi za pár dnů začne škola. Je mi patnáct let a těšim se. Sedim v tom
kupéčku a nevnímám nic jinýho, než jak to běží kolem.

Předtím
Kdysi mi je v podobným vlaku necelých sedum let, koukám na krajinu a vedle mě sedí brácha, jemu je deset, a teď do mě pořád šťouchá, ošívám se, nechci odtrhnout oči od okýnka, ale pak mě dloubne pořádně, tak se otočim a brácha na mě udělá ksicht. "Seš dement? Dělej, vystupujem." Než já stačim udělat ksicht na něj, už se otočí a pakuje se, a táta, ten už je skoro venku, vlak zpomaluje a mně se nechce, ale musim, tak pomalu vstanu, s rychlostí mám asi trochu problém, jak mi pořád všichni říkaj, a i když se třeba snažim, tak je to stejně na nic, brácha mě popadne za ruku a táhne mě ven,
vystupujem. Cukám se, drží mě moc pevně a bolí to. Jenže nechci dělat scény, mamka tu není a táta pro to nemá moc velký pochopení. Takže vystoupíme z vlaku, sme normální rodinka na nedělním vejletě, akorát bez mamky, která doma
uklízí a vaří si dopředu, protože v týdnu na to nemá čas. Já s bráchou máme skoro identický oblečení, sportovní bundy i boty, to protože táta věří tý jedný značce, takže je to bez debat. Takže jasně že má táta na sobě totéž, akorát dospělácký. Taky má na krku na řemínku foťák a pořád nás fotí, a taky celý oddíl, i teď nás vyfotí. Brácha mě chytne kolem ramen a zubí se. Sme moc roztomilí. Sem v tý době malinkej, je mi sice skoro sedum, ale vypadám na pět, sem úplně světlounkej, bílý řasy i vlasy a skoro průhlednej, ještě to není tak dávno, co si mě ženský na ulici pletly s holkou, možná teda
vypadám spíš jako holčička než jako sportovec, kterým bych měl podle táty být. To brácha sportovec je, a taky je daleko hezčí, hotovej anděl. Mamka má taky svůj foťák a fotila nás při těch nejběžnějších věcech, odjakživa, ve vaně, v posteli, u stolu, při zavazování bot, při breku, při oblíkání rukavic. Máme doma fotek, na kterých sme já a brácha malí, možná čtyři krabice od bot nebo třeba i víc. Rodiče se seznámili přes fotografování, i když je mamka učitelka. Je to asi jediná věc, kterou měli společnou. Jenže poslední dobou už mamka tolik nefotí. Zato začala chodit na keramiku pro dospělé. Byt
nám zaplavujou odporný hnědý hrnky, kde i voda vypadá tmavá. To nemám rád. Vyrazíme od nádraží, a ještě než dojdeme do nějakýho lesa, táta s bráchou nasadí děsnou rychlost, takže mám co dělat, abych jim stačil, skoro utíkám. Stejně jim nestačim. Popohání mě. Táta se postupem času začne tvářit popuzeně, což v tý době nechápu a je mi to akorát líto. Taky mě píchá v boku a chtěl bych se tu trochu porozhlídnout. Ale táta mi vždycky řekne něco jako: Co tam zase
zevluješ? Když třeba koukám na mraveniště, což je fakt paráda, zázrak světa, dokázal bych u toho sedět hodiny.
Jenže musim jít.

Zmizet


Moje hodnocení: Jak jsem se již vyjádřila, kniha se mi opravdu nelíbila a jsem ráda, že se mi podařilo jí konečně dočíst. Tuto autorku pro jistotu vynechám z další volby, protože buď nějak nejsem schopná ocenit její tvorbu (protože na tuto knihu jsem vnímala převážně hodně kladné hodnocení), a nebo na to nejsem dost zralá. Možná zkusím někdy později. Kdybych měla hodnotit příběhy jako takové tak by to vypadalo takto:
Zmizel - 1 hvězdička
Na krátko - 1 hvězdička
Věneček - 2 hvězdičky
V celkovém hodnocení jsem se proto rozhodla udělit celkem 2 hvězdičky.

Četli jste tuto knihu a nesouhlasíte s mou recenzí? Četli jste něco jiného od této autorky a líbilo se Vám to? Určitě mi napište do komentářů nebo do zprávy pro autora, budu ráda za Váš názor a nebo doporučení Usmívající se

Citát neznámého autora

9. února 2018 v 18:38 | The Lazy Cat |  • O životě
"Student musí vědět všechno, asistent všechno, co je v knihách, docent musí vědět kde jsou knihy a profesor, kde je docent."

neznámý autor

Deník úúúplně obyčejného upíra - Fakt šílenej rok - Tim Collins - BAZAR knih

9. února 2018 v 16:45 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Druhý díl deníkového záznamu puberťáckého upíra. Četla jsem to, je to super, ale znovu to neplánuji číst, i když je to sranda.
65 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Klauni v sukních - Robert Rohál - BAZAR knih

9. února 2018 v 14:22 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha je úplně nová, nečtená, paperbackové vydání. Vypráví příběhy pěti úžasných hereček - Stelly Zázvorkové, Heleny Růžičkové, Míly Myslíkové, Ivy Janžurové a Dagmar Veškrnové - Havlové.
100 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Vzpomínky na budoucnost - Erich von Däniken - BAZAR knih

9. února 2018 v 12:04 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha zabývající se nev yřešenými záhadami lidstva, dosti faktografická, literatura faktu jak vyšitá. Chybí papírový přebal, jinak naprosto v pořádku.
80 Kč - cena k jednáníA sklidili bouři - Gerhard Bracke - BAZAR knih

9. února 2018 v 10:43 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha je ve skvělém stavu, vypráví příběh německých letců z 2. světové války.
120 Kč - cena k jednání (viz pravidla)André Maurois - citáty

8. února 2018 v 15:49 | The Lazy Cat |  • O životě
"Štěstí je mozaika složená z nepatrných malých radostí."
André Maurois


André Maurois, vlastním jménem Émile Salomon Wilhelm Herzog, byl francouzský spisovatel, esejista, historik, kritik a publicista. Původní pseudonym André Maurois přijal za vlastní jméno v roce 1947.

Až do Valentýna / Vypůjčená totožnost - Harlequin - BAZAR knih

8. února 2018 v 14:28 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Jediná harlequinka z mé knihovny, ale nebavila a posílám dál, určitě někomu udělá radost. Je jako nová, jsou v ní dva příběhy, paperbackové vydání.
90 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Nalepovací tetování pro holky - A. Rattigan, B. Badwater - BAZAR knih

8. února 2018 v 13:41 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha o tetování s nalepovacími kousky. Zabývá se vzory, typy, významem apod. Tetovačky jsou některé povystříhané, ale na druhé fotografii je vidět, že jich ještě stále dost zbývá. Nová stojí kolem 200 Kč momentálně.
100 Kč - cena k jednání (viz pravidla)
Let mstitele - George Bush ve válce - Joe Hyams - BAZAR knih

8. února 2018 v 11:50 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Kniha ve velmi dobrém stavu, vyprávějící příběh amerického prezidenta, který bojoval za 2. světové války.
60 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Palubní stíhači Jejího Veličenstva - Miroslav Šnajdr - BAZAR knih

8. února 2018 v 9:19 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Dva díly o britském námořním letectvu za 2. světové války, kde popisuje strategii, stroje a bojové akce. Knihy jsou starší, ale ve skvělém stavu.
100 Kč / ks - cena k jednání (viz pravidla)
Seneca - citát

7. února 2018 v 18:57 | The Lazy Cat |  • O přátelství
"Přízeň osudu přátele získává, nepřízeň spolehlivě prověří."
Seneca


Lucius Annaeus Seneca byl římský stoický filosof, dramatik, básník a politik, syn Senecy staršího a vychovatel císaře Nerona.

Neuvěřitelné příběhy - David Copperfield - BAZAR knih

7. února 2018 v 16:39 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
První díl příběhů z pera Davida Copperfielda a dalších autorů.
65 Kč - cena k jednání (viz pravidla)


Za hranicemi fantazie - David Copperfield - BAZAR knih

7. února 2018 v 15:02 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Nabízím druhý díl povídek a příběhů z pera iluzionisty Davida Copperfielda a dalších autorů. Kniha je relativně v pořádku, ale doporučuji poslat mi email, pošlu více fotografií.
65 Kč - cena k jednání (viz pravidla)Anička a její opička Sisi - Věra Řeháčková - BAZAR knih

7. února 2018 v 14:12 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
Opět jedna kniha mého dětství, je ohmataná a rohy má zaoblené, ale jinak je naprosto v pořádku a opečovávaná. Udělá určitě radost každé holčičce.
90 Kč - cena k jednání (viz pravidla)To by se zvěrolékaři stát nemělo - James Herriot - BAZAR knih

7. února 2018 v 14:01 | The Lazy Cat |  • BAZAR knih
První kniha, kterou vám tu nabízím je kniha mého dětství. Chybí jí papírový přebal a je na ní vidět, že jsem se s ní jako malá dost "mazlila". Ale jinak je naprosto v pořádku.
100 Kč - cena k jednání (viz pravidla)