"Ten, kdo čte, žije s každou další knihou život navíc. Kdo nečte, má jen ten svůj." Oscar Wilde

Vlastimil Vondruška - série knih

27. února 2018 v 15:17 | The Lazy Cat |  • Vlastimil Vondruška
Dnes jsem se rozhodla vás seznámit s mým nejoblíbenějším spisovatelem a autorem historických knih - Vlastimilem Vondruškou. Mám jeho knihy ráda již od puberty a nesmírně ho obdivuji, že dokáže psát tak poustavě, promyšleně a přitom s úžasně skrytou zápletkou.
Publikuje průběžně několik sérií a mou nejoblíbenější jsou Hříšní lidé království českého, kde je hlavní postavou královský prokurátor Oldřich z Chlumu se svými pomocníky - panošem Otou a velitelem stráží Divišem. Série se odehrává ve středověku za doby Přemysla Otakara II. a má již 22 vydaných publikací v sérii a každá další je skvostem. 28.2.2018 vychází nejnovější - 23. kniha s názvem Dračí náhrdelník a už se opravdu nemohu dočkat, až jí budu mít v ruce. Jedná se samozřejmě o historické detektivky s prvky historicky přesných faktů a smyšlených zápletek.
Další sérií historických detektivek, kterou mám moc ráda jsou Letopisy královské komory, které se již v novověku a hlavním hrdinou je zde královský písař Jiří Adam z Dobronína s pomocníky Petrem a Rozárkou. Série má již 12 knih v sérii, prvních šest z nich byly obsáhlejší knihy, kde se nacházely 2-4 příběhy, od sedmé knihy obsahují jen jeden a mají název přímo se vztahující k příběhu.
Sérií, díky které jsem se kdysi k panu Vondruškovi dostala nese název Martin ze Stvolna a má celkem 4 knihy, ale dosti obsáhlé. Mají všechny přes 400 stran a odehrávají se za dob Karla IV. a jeho shánění po ostatcích. Celá série nese název dle hlavního hrdiny - zemana Martina ze Stvolna.
Další série jsou epopeje týkající se nejznámějších českých historických rodů - Přemyslovská a Husitská. Ty jsou jedny z novějších, ale upřímně já se do nich ještě nepustila. Jsou to neskutečně propracované popisy událostí a vývoje rodů. Jsou prakticky mnohem více faktografické, než předchozí série.
Poslední série, které tu chci zmínit jsou tyto:
Fiorella - série spíš pro děti a mládež, odehrávající se za Rudolfa II., doposud vyšly 4 knihy
Život ve staletích - faktografické publikace rozdělené po staletích, doposud vyšlo 5 knih - 12., 13., 14., 15. a 16. století, 17. století má vyjít 31.5.2018, knihy jsou faktografické a popisné, i když krásně udělané
Průvodce českou historií - doposud vyšly 4 knihy, které popisují různé části a aspekty historického světa - Město, Vesnice, Řemesla a výrobu a Církev

Pro možnost prohlédnutí si knih a popisu sérií jsem ke každému názvu přiložila odkaz na Databázi knih, kde si můžete o jednotlivých sériích přečíst více. Stejně tak přímo k panu Vondruškovi si můžete prohlédnout veškeré jeho publikace.

Knihám mimo sérii se budeme věnovat jindy, tak se těšte.

 


Anketa

Máte rozečtenou nějakou knihu?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama